منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل پاوه همچنان می‌سوزد

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل پاوه همچنان می‌سوزد

به گزارش شاهو نیوز به نقل از ایرنا، «فریدون یاوری» روز شنبه که در محل آتش سوزی در منطقه بوزین و مرخیل حضور داشت، با بیان اینکه دلیل آتش سوزی هنوز مشخص نیست، افزود: آتش سوزی در منطقه حفاظت شده از ساعات اولیه بامداد پنجشنبه پنجم تیرماه آغاز شده و در ۲ روز اخیر چندین بار […]

به گزارش شاهو نیوز به نقل از ایرنا، «فریدون یاوری» روز شنبه که در محل آتش سوزی در منطقه بوزین و مرخیل حضور داشت، با بیان اینکه دلیل آتش سوزی هنوز مشخص نیست، افزود: آتش سوزی در منطقه حفاظت شده از ساعات اولیه بامداد پنجشنبه پنجم تیرماه آغاز شده و در ۲ روز اخیر چندین بار از سوی نیروهای مردمی، محیط زیست، منابع طبیعی و سایر دستگاه ها مهار گردید اما به دلیل وزش باد آتش باز هم شعله‌ور شد.

او گفت: متأسفانه باوجود تلاش تمامی مسوولان شهرستان، مأمورین یگان حفاظت منابع طبیعی، سازمان های مردم نهاد به ویژه انجمن محیط زیستی ژیوا، نیروهای مردمی دوستدار طبیعت و نیروهای نظامی و محیط بانان محیط زیست شهرستان های روانسر، جوانرود، پاوه و ثلاث باباجانی همچنان آتش سوزی در منطقه ادامه دارد.

یاوری افزود: باتوجه به سخت گذر بودن و مرزی بودن منطقه و شرایط سخت برای کنترل آن، شعله های آتش پس از چندین مرحله اطفا دوباره شعله ور شد.

وی تصریح کرد که نیروهای محیط زیست، منابع طبیعی و مردمی اکنون در قسمت پایین این منطقه در حال مهار آتش هستند و برای مهار قسمت های بالایی نیز منتظر آتش نشانی پاوه هستیم.

او با بیان اینکه امسال تاکنون این دومین آتش سوزی در این منطقه حفاظت شده است، گفت: هنوز میزان دقیق خسارات و آتش سوزی این منطقه برآورد نشده و پس از مهار کامل میزان خسارات را بررسی و اعلام خواهیم کرد.

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل باهدف حمایت از گونه با ارزش شوکا و ارزش‌های رویشگاهی با مساحت ۲۳ هزار و ۷۲۴ هکتار در پاییز ۱۳۷۴ به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع و در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد.

شهرستان پاوه در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در منطقه ای کوهستانی واقع شده که بیش از ۷۷ هزار هکتار منابع ملی شامل جنگل و مرتع دارد، منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل حدود ۲۳ هزار ۷۲۴ هکتار مساحت دارد و در منطقه صفر مرزی در بخش باینگان واقع شده است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

در این استان سه منطقه حفاظت شده شامل منطقه حفاظت شده بیستون که ۵۴ هزار هکتار است، بوزین و مره‌خیل در پاوه ۲۳ هزار هکتار و قلاجه هم حدود ۴۳ هزار هکتار است.

بلوط ایرانی، بنه، زیتون، ارغوان، گلابی وحشی، کیکم، زالزالک، زبان گنجشک، آلوچه، ختمی، لاله واژگون از پوشش‌های گیاهی این منطقه حفاظت شده است. همچنین بز و پاژن، شوکا، قوچ و میش، پلنگ، سنجاب ایرانی، گربه وحشی، گرگ، روباه، تیهو، کبک، عقاب، گنجشک سانان و … از گونه‌های جانوری این منطقه می‌باشد.
شوکا نماد زیست محیطی استان کرمانشاه و یکی از گونه های کمیاب جانوری این استان است که به گفته مسوُولان محیط زیست استان کرمانشاه هم اکنون نزدیک به ۲۰ راس شوکا در منطقه بوزین و مرخیل شهرستان پاوه محافظت می شود.