کشت بهاره در استان کرمانشاه با وجود کرونا بدون وقفه در حال انجام است

کشت بهاره در استان کرمانشاه با وجود کرونا بدون وقفه در حال انجام است

نوربخش حاتمی روز شنبه با اشاره به آغاز کشت بهاره در استان کرمانشاه، از همکاری بسیار خوب کشاورزان با کارشناسان و مراکز جهاد کشاورزی استان قدردانی کرد و افزود: این همکاری‌ها باعث انجام کشت بهاره بدون وقفه و مشکلی در استان شده است. وی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا محدودیت‌هایی مانند سایر بخش‌ها برای […]

نوربخش حاتمی روز شنبه با اشاره به آغاز کشت بهاره در استان کرمانشاه، از همکاری بسیار خوب کشاورزان با کارشناسان و مراکز جهاد کشاورزی استان قدردانی کرد و افزود: این همکاری‌ها باعث انجام کشت بهاره بدون وقفه و مشکلی در استان شده است.

وی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا محدودیت‌هایی مانند سایر بخش‌ها برای بخش زراعت استان نیز به وجود آورد، گفت: کشاورزان برای کشت بهاره با محدودیت‌هایی از جمله تامین سوخت، تامین هزینه‌های ضدعفونی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات، نبود کارگر و افزایش قیمت‌ها روبرو بودند.

وی با بیان اینکه کارگران به دلیل شیوع ویروس کرونا حاضر به کار در مزارع نبودند، گفت: با این محدودیت‌ها و با کمک کشاورزان کشت بهاره به خوبی در استان انجام شد.

وی همچنین به افزایش قیمت‌های حمل و نقل و کارگر نیز اشاره کرد و افزود: این هزینه‌ها نیز بر روی کشاورزی تا اندازه‌ای تاثیر گذاشت اما سازمان جهاد کشاورزی استان با حمایت و در کنار کشاورزان بودن این محدودیت‌ها را برداشت.

 رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه از ابتدای شروع کشت بهاره در کنار کشاورزان استان بودیم، گفت: خوشبختانه با زحمات و همکاری خود کشاورزان توانستیم کشت را به نحو احسن و مناسب انجام دهیم.

حاتمی افزود: عملیات مبارزه با علف‌های هرز و آفات نیز با همکاری کارشناسان جهاد کشاورزی و همراهی و مشارکت خوب کشاورزان در استان به خوبی انجام شده است.

وی اضافه کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نهاده‌های مورد نیاز کشاورزان را تامین و در اختیار آنها قرار داده و می‌دهد و مشکلی در این ارتباط وجود ندارد.

او یادآوری کرد که کارشناسان جهاد کشاورزی در مراکز سراسر استان از ابتدای کشت تا زمان برداشت محصول در کنار کشاورزان قرار دارند و به آنها مشاوره ها و راهنمایی‌های لازم را ارایه می‌دهند.

۲۲۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی زیرکشت بهاره

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ۲۲۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان زیرکشت بهاره می‌رود، گفت: در زمین های دیم عمده کشت مربوط به نخود و زمین های آبی هم ذرت دانه ای و علوفه ای عمده ترین کشت ها است.

حاتمی همچنین افزود: امسال شاهد کشت بهاره سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی، آفتابگردان و ذرت دانه ای و علوفه ای در زمین های کشاورزی استان کرمانشاه هستیم.

او به بارندگی های خوب امسال در استان نیز اشاره کرد و گفت: باوجوداین بارندگی ها و تلاش کشاورزان، تولید خوبی خواهیم داشت. 

در استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه حدود ۱۲۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

استان کرمانشاه با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.