بیش از 400 “فعال رسانه ای” در کرمانشاه داریم

بیش از 400 “فعال رسانه ای” در کرمانشاه داریم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه از فعالیت بیش از 400 فعال رسانه ای در سطح استان خبر داد

به نقل از خبرگزای ایسنا؛ علی صفدری در آستانه روز خبرنگار (17 مرداد)، با بیان اینکه هنوز آمار دقیقی از تعداد خبرنگاران استان وجود ندارد، گفت: تنها مرجع رسمی در این زمینه معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد است و در همین راستا پیگیری هایی داشته ایم تا تعداد دقیق خبرنگاران استان مشخص شود.

وی افزود: در حال حاضر ملاک این معاونت برای شناسایی خبرنگاران، سایت www.eresaneh.ir است که خبرنگاران باید اطلاعات و تعدادی از اخبار ماهانه خود را در آن قرار دهند.

صفدری با بیان اینکه شناسایی دقیق تعداد خبرنگاران استان همچنان ادامه دارد، گفت: با توجه به تعداد رسانه های دارای مجوز در استان می توان برآور حدودی از تعداد فعالین رسانه استان داشت.

وی افزود: طبق مجوزهای صادره در استان در حال حاضر 155 رسانه داریم و اگر بطور میانیگین در هر رسانه دو تا سه نفر فعالیت داشته باشند، می توان برآورد کرد که هم اکنون بیش از 400 نفر در حوزه رسانه استان فعالیت دارند.

وی در تشریح دسته بندی رسانه های استان گفت: از مجموع 155 رسانه استان، 71 رسانه چاپی و 74 رسانه مجازی هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: رسانه های مکتوب استان شامل دو روزنامه، 39 هفته نامه، چهار دو هفته نامه، 15 ماهنامه، هشت فصل نامه و سه دوفصلنامه و رسانه های مجازی نیز شامل 67 پایگاه خبری، یک ماهنامه الکترونیک، یازده فصل نامه الکترونیک و پنج دوفصلنامه الکترونیک می باشد.

صفدری خاطرنشان کرد: خبرگزاری ها و نمایندگی روزنامه های سراسری در این آمار نمی آیند، چون این رسانه ها کشوری بوده و مجوز خود را از وزارت ارشاد دریافت کرده اند و در استان تنها نمایندگی آنها فعال است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به اهمیت کار رسانه ها، گفت: در حال حاضر عصر عصر رسانه است و تمام افراد جامعه حتی کودکان و نوجوانان هم با رسانه در ارتباط بوده و بخش عمده اطلاعات خود را از آنها دریافت می کنند.

وی افزود: در این بین جایگاه رسانه های آگاهی بخش و اطلاع رسان از اهمیت بسیاری برخوردار است و در شرایطی که امروز مقام معظم رهبری بر “جهاد تبیین” تاکید دارند، اهالی رسانه عملا جهادگران این عرصه هستند و وظیفه خطیری بر روی دوش آنهاست.

صفدری گفت: جهاد امروز، جهاد در عرصه رسانه و آگاهی بخشی است و اگر خبرنگاران بتوانند در این زمینه به وظایف خود به درستی عمل کرده و جلوی تحریف واقعیت ها را گرفته و حقیقت را آشکار کنند، به درستی به جهاد خود عمل کرده اند.

حوزه رسانه شناسنامه‌دار می شودمدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در ادامه به مشکلات فعالان رسانه هم اشاره کرد و افزود: متاسفانه مشکلات بسیاری در حوزه کار رسانه وجود دارد که از جمله آن می توان به نبود امنیت شغلی، درآمد پایین، مشکلات بیمه، نبود فیلتر مناسب برای ورود خبرنگاران حرفه ای و … اشاره کرد.

صفدری گفت: در حال حاضر معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه هایی را در دستور کار قرار داده تا بتواند فعالان رسانه ای واقعی را شناسایی کرده و حوزه رسانه را به سمت حرفه ای تر شدن و شناسنامه دار شدن با هویت مشخص پیش ببرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: در همین راستا کارگروهی در وزارتخانه تشکیل شده و جلسات متعددی هم با مدیران و مسئولان این حوزه در استان های مختلف برگزار شده و بیش از 40 پیشنهاد در جلسات مربوطه جهت تغییر و اصلاح آیین نامه‌های مربوط به حوزه رسانه مطرح شده است.

وی افزود: این کارگروه به دنبال آن است که شرایط دادن مجوز به یک رسانه و جذب خبرنگار و فعالیت اهالی رسانه بصورت حرفه ای تر و موثرتر صورت گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه اشاره ای هم به مشکلات رسانه های مکتوب استان داشت و افزود: باتوجه به عدم استقبال از رسانه های مکتوب و از طرفی شرایط کرونایی و کمبود کاغذ، این رسانه ها با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

وی افزود: با توجه به اینکه استان کرمانشاه جزو 10 استان محروم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طبقه بندی شده، سخت گیری که برای رسانه های مکتوب سایر استان ها به لحاظ تعداد صفحات و تیراژ وجود دارد در استان ما کمتر است، با این حال باز این رسانه ها با چالش های بسیاری مواجه هستند و نیاز است که اقدام جدی در حمایت از آنها صورت گیرد.

صفدری گفت: در شرایط فعلی ادارات دولتی استان می توانند با اختصاص اعتبارات جزیی حمایت خوبی از این رسانه ها داشته باشند و این درخواست را داریم که ادارات به تقویت بنیه مالی این رسانه ها کمک کنند.

وی افزود: همه باید بدانند که هرچه رسانه در استان تقویت شود، فرهنگ، آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و … هم در استان تقویت می شود

منبع: ایسنا