عضو کمیته کشوری کرونا در ایران: ١٨ میلیون ایرانی بە کرونا مبتلا شدەاند

عضو کمیته کشوری کرونا در ایران: ١٨ میلیون ایرانی بە کرونا مبتلا شدەاند

عضو کمیته کشوری کرونا در ایران: ١٨ میلیون ایرانی بە کرونا مبتلا شدەاند
”احتمال شیوع شدیدتر کرونا در فصل پاییز و تبعات همزمانی آن با آنفلوانزای فصلی وجود دارد”

دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری کرونا در ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری ”ایسنا” گفته است، تست‌های سرولوژی که به‌صورت رندوم انجام شده نشان می‌دهد ۱۸ میلیون شهروند ایرانی یعنی ۲۰ درصد جمعیت این کشور تاکنون به ویروس کروس کرونا مبتلا شده‌اند.

تست‌های سرولوژی برای دست‌یابی به برآوردی از بیماران توسط کشورهای مختلف، انجام می‌شود. این تست‌ها برای رصد پادتن در بدن شهروندان تولید می‌شوند. آزمایش پادتن‌ها می‌توانند میزان شایع بودن کووید-۱۹ را نشان دهند.

دکتر مسعود مردانی به ایسنا گفته است ”برای آگاهی از درصد ابتلای افراد یک منطقه به کرونا، از این تست استفاده می‌شود که در همین راستا در ایران نیز این تست به صورت رندوم انجام شده و متوجه شدیم که تا الان ۱۸ میلیون ایرانی یعنی حدود ۲۰ درصد جمعیت کشور به این بیماری مبتلا شده‌اند.

”بە گفتە دکتر مردانی ”مشکل این تست‌ها این است که اگر IgG فرد مثبت شود، دچار تصور کاذب ایمنی در برابر بیماری می‌شود و پس از آن بدون رعایت اصول بهداشتی و یا پوشیدن ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به مسافرت رفته و یا در اجتماعات شرکت می‌کند که اقدام درستی نیست”.

پادتن‌ یا آنتی‌بادی (از جمله IgG یا پادتن جی) نوعی پروتئین هستند که در پی بیمار شدن و در واکنش دستگاه ایمنی بدن شکل می‌گیرند.

برآوردها توسط کمیته کشوری کرونا در مورد ۱۸ میلیون مورد ابتلا تاکنون با آمار رسمی فاصله بسیار زیادی دارد.

دکتر مردانی در عین حال تاکید کرده است ”تمام افراد علامت‌دار، کلیه پرسنل پزشکی در معرض بیماران مبتلا به کرونا و کلیه افرادی که با مبتلایان به هر نحوی تماس داشته‌اند باید اقدام به انجام تست‌های تشخیص بیماری کنند”.

تاکنون آمار رسمی مبتلایان بە ویروس کرونا در ایران ۲۳۵ هزار و ۴۲۹ نفر اعلام شدە است کە از این تعداد ۱۱ هزار و ۲۶۰ تن جان ‌باختەاند.