بیایید به یاری اورامانات بشتابیم/یادداشتی ازخالد شکوری

بیایید به یاری اورامانات بشتابیم/یادداشتی ازخالد شکوری

مقدمهً از کادر درمان و تمام مسئولین در سطح منطقه به خصوص مردمی که به سلامتی خود و جامعه احترام می گذارندٰ تشکر و قدردانی می‌کنم.   مطلب را با مرور یکی از خاطرات زمان کرونا شروع می کنم: به یاد دارم در اوایل اسفند که تازه اعلام شد که چند نفر در ایران بخصوص در قم کرونا گرفته اند […]

مقدمهً از کادر درمان و تمام مسئولین در سطح منطقه به خصوص مردمی که به سلامتی خود و جامعه احترام می گذارندٰ تشکر و قدردانی می‌کنم.  

مطلب را با مرور یکی از خاطرات زمان کرونا شروع می کنم: به یاد دارم در اوایل اسفند که تازه اعلام شد که چند نفر در ایران بخصوص در قم کرونا گرفته اند در فضای مجازی و منطقه منتشر شد که ماشینی به شماره پلاک قم در بازارچه ی تعطیلِ جوانرود پارک کرده، تمام فضاهای مجازی و حقیقی اعلام کردند که مردم و مسئولین مراقب باشند و پی گیری کنند. 

ما به خاطر فقط پلاک ماشینی که فکر کنم راننده اش هم جوانرودی از آب در آمد تمام فضای حقیقی و مجازی منطقه را بسیج کردیم!!!!! فقط رفتارمان را مقایسه کنیم!!! چرا تصمیمات ما این شکلیه؟؟؟آمار مبتلایان در شهر جوانرود بر اساس اعلام رسمی کادر درمان بیشتر از ۳۰۰ نفر است. چرا الان بسیج نمی‌شویم، نمی گوییم شهر را تعطیل کنیم، قرنطینه کنیم، سخن ما این است که چرا رعایت نکردیم و چرا رعایت نمی‌کنیم؟ امروز ۲۴ خرداد شبکه خبر اعلام کرد فقط ۲۰ درصد مردم رعایت می‌کنند در حالی که در فروردین و اردیبهشت ۸۰ درصد مردم رعایت می‌کردند؟!؟!

اورامانات تا یک هفته مانده به اتمام ماه مبارک رمضان وضعیت بهتری داشت و درصد مبتلایان خیلی کم بود. اما همین یک هفته قبل و یک هفته بعد از عید فطر کافی بود تا ((اوراماناتِ سر سبز)) قرمز شود، هر روز آژیر آمبولانسها به خصوص در شهر جوانرود شنیده شود:چرا؟؟ چون همه کرونا را تمام شده قلمداد کردیم.  نماز جمعه، عید فطر و آموزش و مدرسه را ( که حساسترین زمان برای دانش آموزان به خصوص کنکوری ها بود) تعطیل کردیم اما نتوانستیم بر عُرفِ دید و بازدید عید غلبه کنیم!! نتوانستیم مجالس ترحیم غیر رسمی، و سر قبور رفتن را به انتها برسانیمٰ مجالس ترحیمِ مساجد و مراسم عروسی ها را به خانه ها و پارکینگها ی۳۰ ۴۰ متری انتقال دادیم، به خیال اینکه ….ای کاش حداقل آن چند روز مراسم تعزیه هم در مساجد بود!!! و مراسم عروسی هم در …. چون فضای بیشتری داشتند.

اما اکنون هم دیر نشده. از جمله کارهای قابل تقدیر مسئولین شهر از جمله فرمانداری، شهرداری و راهنمایی و رانندگی اجرای طرح ترافیک زوج و فرد برای اولین بار در شهر جوانرود، و خاموش کردن روشنایی های معابر و فضاهای سبز ، و تعطیلی بعد از ساعت ۹ شب است، که من شخصاً دست بوسِ این طراحان و برنامه ریزان هستم. و دست مریزاد می گوییم. 

از امامان جمعه و جماعت، مسئولین محترم محلی خصوصاً فرمانداران، رؤسای دادگستری ها ی اورامانات،نماینده محترم، نیروی انتظامی ، راهنمایی و رانندگی و مدیران ادارات خواهشمندیم که همزمان با اجرا (و احترام به ) پروتکل های ستاد ملی کرونا در سطح کشور، در حد وسع و توان منطقه، تصمیمات خاصی برای منطقه‌ اتخاذ کنند؛از جمله:

-تأکید بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی توسط دانش‌آموزان پایه نهم و دوازدهم که به اجبار باید در مدرسه حضور یابند، اینکه دانش آموزان خصوصاً پایه نهم هنگام رفتن به مدارس رعایت کنند . لازم به ذکر است که نقش خانواده در ارشاد و راهنمایی دانش آموزان در این مقطع زمانی بسیار کارگشا است.

-اورامانات در حال حاضر بیشتر نیازمند کمک‌های مالی است، نماینده محترم به طور ویژه دنبال جذب اعتبار و معافیتها ی خاص برای منطقه باشد، و در مجلس فریاد بزند که به دادِ اوراماناتِ ((با وضعیت قرمز)) برسید، و به داد بازاریان، کاسبان شهر و مستأجران بازراچه برسیدو به آنها وامها و معافیتهای ویژه ای داده شود. 

-ضمن تقدیر و تشکر از رؤسا و قُضات محترم دادگستری های اورامانات و بخصوص رئیس و کارکنان زندان پاوه، ( که بنده تا حدودی با زحماتشان آشنا هستم) که در خصوص مرخصی به زندانیان؛ خصوصاً که در چند ماه گذشته سنگ تمام گذاشتند در این ایام نیز ، در مورد زندانیان اورامانات تصمیمات ویژه و خاصی بگیرند.اما ما مردم ؟؟؟؟؟ ما همان کارهایی را که در اسفند در مورد رعایت بهداشت و بیرون نیامدن از خانه انجام می دادیم این بار نیز انجام دهیم و اگر کسی به اضطرار از خانه بیرون می آید حداقل،ماسک یزند و فاصله اجتماعی را رعایت کند. کادر درمان، بیماران و بیکاران کروناییِ اورامانات را درک کنیم.همانند چند ماه گذشته با همکاری و همراهی مؤسسات خیریه در سطح منطقه به یاری آنها بشتابیم و خیرات و صدقات خود را در بین افراد نیازمند و خصوصاً بیماران و بیکاران کرونایی محتاج تقسیم کنیم. در گروه ها و فضاهای مجازی یکدیگر را به ماندن در خانه تشویق کنیم، کسانی که شرایطشان مهیا است رفت و آمدهایشان را به حداقل برسانند تا ان شاالله به خواست و اراده الهی بر این بیماری عالمگیر غلبه کنیم.