آب خلیج فارس به کرمان رسید !

آب خلیج فارس به کرمان رسید !

۲۴ مهرماه ۹۹ آب خلیج فارس به استان کرمان می رسد. ابر پروژه ای که استان کرمان را متحول خواهد کرد . چند سال است که دولت با تلاش فعالین سیاسی و اجتماعی کرمان این پروژه مهم را با هدف رساندن آب خلیج فارس به استان کرمان و به جهت مصارف صنعتی و شرب مردم […]

۲۴ مهرماه ۹۹ آب خلیج فارس به استان کرمان می رسد. ابر پروژه ای که استان کرمان را متحول خواهد کرد . چند سال است که دولت با تلاش فعالین سیاسی و اجتماعی کرمان این پروژه مهم را با هدف رساندن آب خلیج فارس به استان کرمان و به جهت مصارف صنعتی و شرب مردم این استان آغاز و اکنون به مقصد رسیده است.

این خبر بسی مسرت بخش بود چرا که هر جایی آب است آبادانی هم هست و ما خوشحالیم که کرمانیان هموطن طعم شیرین آب و لذت توسعه را می چشند.

اما وقتی به یاد #سامانه_گرمسیری و نادیده گرفتن #اورامانات در این مگا پروژه می افتم ، غمی عمیق و اندوهی سنگین بر قلبم جاری می شود.

آبی که سرچشمه اش اورامانات و مقصدش غیر از آن است. سیروان به درازای تاریخ همنشین اورامانات و مردمان مهمان نوازش بود، اما این سامانه آنرا از سرزمین مادری اش جدا کرد و رفت…..

بعنوان یک شهروند اوراماناتی وقتی به روستاهای بی آب و شهرهای تشنه و باغات خشک و زمینها و دشتهای خشکیده از بی آبی اورامانات می نگرم ، شرمنده می شوم.

البته معتقدم اینکه چرا سهم آبی به اورامانات نداده اند ؟ یک سهل انگاری و کم کاری متولیان بوده نه استراتژی محروم سازی اورامانات از طرف نظام اسلامی و همچنین میدانم و اعتقاد دارم که همه مسئولین بالای نظام نسبت به منطقه اورامانات نگاهی برادرانه و همدلانه دارند.

بارها با مسئولین رده بالای کشور در این باره صحبت کرده و پیگیر بوده ام و این حسن نیت برایم کاملا مشهود و ثابت شده است. اما متاسفانه کم کاری مسئولینِ پروژه و البته ناتوانی نمایندگان و مدیران محلی مانع بهره مندی اورامانات از مواهب این سامانه شده است.

هیچ منطقی نمی پذیرد که آب از اورامانات برود و مردمانش با همه نیازمندی به آن، نظاره گری بیش نباشند.

حال بجهت تحقق این مطالبه مهم و زیربنایی برای توسعه منطقه از #نمایندهمحترم منطقه درخواست می کنم که با توجه به اینکه در این فصل سال کم آبی و مشکلات ناشی از بی آبی منطقه مشهودتر از سایر فصول است و تا قبل از آغاز بارندگی ها و پر آب شدن چشمه های فصلی #وزیرنیرو را به جهت رصد میدانی و بررسی موضوعی در اسرع وقت به منطقه اورامانات دعوت نموده و تمهیدات سفر دکتر اردکانیان بهمراه تیم تخصصی این وزارتخانه را بیاندیشند.

بدون شک حضور وزیر نیرو و خاص منطقه اورامانات می تواند زمینه ساز بازبینی در سهم اورامانات از آب سیروان و سد داریان گردد.

نباید فرصت را از دست داد و باید از ثانیه به ثانیه فرصت نمایندگی استفاده بهینه نمود. امیدوارم این سفر هرچه زودتر محقق گردد. بسیاری از پروژه های گردشگری و تولیدی حوزه آبزیان منطقه در لابلای مقررات شرکت توسعه آب و نیروی ایران مانده و معطل هستند. باشد که گشایشی حاصل گردد.