14 موشک به‌ سوی کنسولگری آمریکا در هه‌ولیر شلیک شد

14 موشک به‌ سوی کنسولگری آمریکا در هه‌ولیر شلیک شد

به گفته مقامات عراقی، شب گذشته 14 موشک بالستیک از «خارج عراق» به هه‌ولیر شلیک شده است. سازمان ضدتروریسم اقلیم کوردستان بامداد یکشنبه ٢٢ اسفند اعلام کرد که شنبه شب، ۱۲ موشک بالیستیک از «خارج مرزهای عراق و اقلیم کوردستان،‌ و مشخصا از شرق» به سوی هه‌ولیر شلیک شد. سامان برزنجی وزیر بهداشت اقلیم کردستان […]

به گفته مقامات عراقی، شب گذشته 14 موشک بالستیک از «خارج عراق» به هه‌ولیر شلیک شده است.

سازمان ضدتروریسم اقلیم کوردستان بامداد یکشنبه ٢٢ اسفند اعلام کرد که شنبه شب، ۱۲ موشک بالیستیک از «خارج مرزهای عراق و اقلیم کوردستان،‌ و مشخصا از شرق» به سوی هه‌ولیر شلیک شد.

سامان برزنجی وزیر بهداشت اقلیم کردستان گفت که حمله شنبه شب، کشته یا زخمی نداشته است. یک مقام ایالات متحده نیز شنبه شب به خبرگزاری رویترز گفت که نظامیان آمریکا در حادثه آسیبی ندیده‌اند.

ساعتی پیش از آن، امید خوشناو استاندار هه‌ولیر گفت هدف حملات موشکی، کنسولگری آمریکا بوده است، اما به گفته او، مهاجمان به هدف خود نرسیدند.

خوشناو گفت که خسارتی به ساختمان استانداری اربیل وارد نشده و نیروهای امنیتی در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

در این رابطه خبرگزاری ایسنا، به نقل از کانال صابرین‌نیوز نوشته که «دو مرکز آموزشی جاسوسی موساد» در اربیل مورد اصابت موشک‌ها واقع شده‌اند.

این حملە خساراتی را بە ساختمان‌های اطراف از جملە ساختمان تلویزیون «کوردستان ٢۴» وارد کردە است.

این شبکه طی بیانیه اعلام کرده که مرکز تحقیقاتی و رسانه‌ای کوردستان ۲۴ در شرق اربیل موردحمله‌ی موشکی قرار گرفته و هیچ‌گونه خسارت بر کارمندان و شهروندان نزدیک به ساختمان کوردستان ۲۴ وارد نیامده است

در ادامه این بیانیه آمده است: «به هم‌میهنان اطمینان می‌دهیم که ضمن خسارات فراوان و وقفه‌ی چنددقیقه‌ای که در پخش برنامه‌ها ایجاد شد، پخش مستقیم برنامه‌ی کوردستان ۲۴ ادامه دارد و به بینندگان و مخاطبان اطمینان می‌دهیم که به رساندن پیام ملی و میهنی خود ادامه خواهیم داد».

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان در واکنش به این اتفاق گفت: «حمله به بخش‌هایی از هه‌ولیر را محکوم می‌کنم و از مردم می‌خواهم صبور باشند و طبق رهنمودهای دستگاه‌های امنیتی عمل کنند.»

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر نیز با انتشار بیانیه‌ای نوشت که کوردها «ریه عراق و بخش جدایی ناپذیر عراق هستند و هه‌لیر جز به اعتدال و استقلال تن نمی‌دهد» و از ساکنان اقلیم خواست که «تا تحقق دولت اکثریت ملی تحمل کنند».

او در توییتر نوشت: «هه‌ولیر زیر آتش است… گویی کوردها عراقی نیستند.»

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق نیز با انتشار توئیتی نوشت که حمله‌ای که هه‌ولیر را هدف قرار داد و ساکنان آن را به وحشت انداخت تعرض به امنیت ملت عراق است و افزود که در این باره با رئیس اقلیم کوردستان گفت‌وگو کرده و تحولات را پیگیری می‌کند