کسانی که واکسن سل زده‌اند در مقابل کرونا مقاوم‌تر هستند

کسانی که واکسن سل زده‌اند در مقابل کرونا مقاوم‌تر هستند

برخی از دانشمندان علوم پزشکی از تاثیر شگرف واکسن سل در مقابله با کرونا و کاهش چشم‌گیر آمار مرگ‌ومیر خبر می‌دهند.بنابر گزارشی از خبرگزاری فرانسه، دانشمندان چندین دهه است که از تاثیرگذاری ب.ث.ژ (واکسن بیماری سل) بر سیستم ایمنی بدن انسان در برابر سایر بیماری‌ها، غیر از بیماری سل، خبر دارند.طبق تحقیقات، کودکانی که واکسن […]

برخی از دانشمندان علوم پزشکی از تاثیر شگرف واکسن سل در مقابله با کرونا و کاهش چشم‌گیر آمار مرگ‌ومیر خبر می‌دهند.بنابر گزارشی از خبرگزاری فرانسه، دانشمندان چندین دهه است که از تاثیرگذاری ب.ث.ژ (واکسن بیماری سل) بر سیستم ایمنی بدن انسان در برابر سایر بیماری‌ها، غیر از بیماری سل، خبر دارند.طبق تحقیقات، کودکانی که واکسن ب.ث.ژ را زده‌اند از بیماری‌های تنفسی کمتری رنج می‌برند.

این واکسن از بدن در مقابل آسم و بیماری‌های خود ایمنی مانند دیابت نوع یک محافظت می‌کند.قابل ذکر است که از واکسن ب.ث.ژ نیز برای معالجه برخی از انواع سرطان‌ها مانند سرطان مثانه استفاده می‌شود.

حال متخصصان بر این باورند که واکسن سل می‌تواند اثر مشابهی مقابل ویروس کرونا داشته باشد یعنی به کاهش خطر ابتلا کمک می‌کند و یا شدت علائم فرد مبتلا را کاهش می‌دهد.

برای تائید این فرضیه، محققین به وضعیت اسفناک اسپانیا در مقابل کشور پرتغال اشاره کرده‌اند. اسپانیا با حدود ۱۱هزار مرگ و میر، یکی از بزرگ‌ترین قربانیان ویروس کرونا در جهان است در حالیکه همین بیماری در کشور همسایه، پرتغال، تنها جان ۲۰۰ نفر را گرفته است.

این محققین علت چنین تفاوت فاحشی را” تزریق اجباری واکسن سل در پرتغال و نبود چنین اجباری در اسپانیا” اعلام کرده‌اند.

استرالیا با انتشار چنین گزارشاتی بلافاصله، آزمایش بالینی واکسن ب.ث.ژ را روی ۴ هزار نفر از کادر درمانی این کشور انجام داده است.فرانسه، هلند، بریتانیا و آلمان نیز دست به آزمایش‌های مشابهی زده‌اند و فعلا جهان چشم به راه نتایج این تحقیقات است.