هنرمند کرمانشاهی برنده نشان شوالیه فرهنگ و هنر فرانسه در سال 2020 میلادی

هنرمند کرمانشاهی برنده نشان شوالیه فرهنگ و هنر فرانسه در سال 2020 میلادی

به گزارش شاهو نیوز به نقل از ایرنا، دکتر آناهیتا قبائیان هنرمند کرمانشاهی برنده نشان شوالیه فرهنگ و هنر فرانسه در سال 2020 میلادی شد. نشان فرهنگ و هنر فرانسه اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی به آناهیتا قبائیان، مدیر گالری راه ابریشم برای تعامل هنری ایران و کشورهایی مانند فرانسه اهدا می‌شود. نشان فرهنگ و هنر […]

به گزارش شاهو نیوز به نقل از ایرنا، دکتر آناهیتا قبائیان هنرمند کرمانشاهی برنده نشان شوالیه فرهنگ و هنر فرانسه در سال 2020 میلادی شد.

نشان فرهنگ و هنر فرانسه اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی به آناهیتا قبائیان، مدیر گالری راه ابریشم برای تعامل هنری ایران و کشورهایی مانند فرانسه اهدا می‌شود.

نشان فرهنگ و هنر فرانسه (L’ordre des Arts et des Lettres ) که در اشتباه با نشان لژیون افتخار (Ordre national de la Légion d’honneur) «شوالیه فرهنگ و هنر» خوانده می‌شود جایزه‌ایست که از سوی وزارت فرهنگ فرانسه به هنرمندان و نویسندگان اعطا می‌شود.

قبائیان تحصیلات خود را در فرانسه گذرانده و ۱۸ سال است با تاسیس گالری راه ابریشم در ایران برای تعامل هنری ایران و کشورهایی مانند فرانسه تلاش کرده است.

به گفته قبائیان، این گالری در سال ۱۳۸۰ به پیشنهاد عباس کیارستمی در تهران تأسیس شد و اولین گالری در ایران است که به صورت تخصصی بر رسانه عکس متمرکز بوده است.«من از فرانسه به ایران برگشته بودم تا درباره موضوعی، که روی آن کار می‌کردم، تحقیق بیشتری انجام دهم. موضوع مورد نظر من مربوط بود به سال‌های قبل از انقلاب. بعد تحقیق به سال‌های بعد از انقلاب کشیده شد و کم کم بدون اینکه خودم بخواهم، به این نقطه رسیدم که در ایران عکاسی یکباره رونق عجیب و غریبی پیدا کرده و کار عکاسان ایرانی را حیرت‌آور دیدم.»

تاسیس این گالری به عبارتی پاسخ به نیازی بود که در فضاهای آکادمیک عکاسی ایران ایجاد شده بود و نسلی از عکاسان متولد شده بودند که از فضای رایج عکاسی آن زمان (عکاسی خبری و مستند خبری) فاصله گرفته بودند و به دنبال اعتبار بخشیدن به اندیشه عکاس در پشت دوربین فارغ از رویدادهای مقابل دوربین عکاس بودند و می توان مدعی شد که زیبایی شناسی را در خدمت مفهوم گرفتند

آناهیتا قبائیان دارای مدرک دکترای تاریخ و کارشناسی ارشد کامپیوتر در زمینه علوم اجتماعی از کشور فرانسه می باشند.