نام ریجاب کرمانشاه به ریژآو تغییر کرد

نام ریجاب کرمانشاه به ریژآو تغییر کرد

نام شهر ریجاب در جلسه کمیسیون نامگذاری استان کرمانشاه به «ریژآو» تغییر یافت. در جلسه کمیسیون نامگذاری و تغییر نام عناصر و واحدهای تقسیمات کشوری که به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه برگزار شد، تغییر نام ۲ شهر و سه روستا در حوزه های کرمانشاه، دالاهو، کنگاور و سرپل ذهاب در دستور […]

نام شهر ریجاب در جلسه کمیسیون نامگذاری استان کرمانشاه به «ریژآو» تغییر یافت.

در جلسه کمیسیون نامگذاری و تغییر نام عناصر و واحدهای تقسیمات کشوری که به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه برگزار شد، تغییر نام ۲ شهر و سه روستا در حوزه های کرمانشاه، دالاهو، کنگاور و سرپل ذهاب در دستور کار قرار گرفت که در نهایت نام شهر ریجاب به «ریژآو» تغییر یافت.

مصوبات این کمیسیون پس از بررسی و تایید در کمیسیون نامگذاری وزارت کشور نهایی می شود

واژه ریجاب در واقع عربی شده واژه «ریژاو» است که در زبان گورانی سه معنا برای آن متصور است که مناسبترین آن «ریژاو به معنی محل ریزش آب» می‌باشد. وجه تسمیه ریجاب، وجود رود خروشان الوند و آبشارهای زیبای آن است که از دامنه کوه دالاهو سرچشمه می‌گیرد.

منطقه ریژآو با وسعت ۱۲۰ کیلومتر مربع در غرب استان کرمانشاه واقع شده‌است که از نظر تقسیمات سیاسی، جزء شهرستان دالاهو می‌باشد. این منطقه از سمت شمال به شهرستان ثلاث باباجانی، از شرق به شهر کرندغرب، از جنوب و غرب به شهرستان سرپل ذهاب محدود می‌شود.

ریژآو یکی از ۵۰ منطقه نمونه گردشگردی استان کرمانشاه است.

زبان اغلب اهالی آن کردی (جافی) می‌باشد. البته در قدیم زبان بیشتر اهالی ریجاب هورامی بوده‌است و هنوز هم افراد مسن با این زبان صحبت می‌کنند، اما به تدریج و دراثر کوچ تیره‌های جاف به منطقه ریژآو و ازدواج و پیوندهای فامیلی میان اهالی، هورامی زبان غالب اهالی ریژآو می‌باشد. مردم ریژآو مسلمان و اهل سنت (شافعی) می‌باشند.