منابع طبیعی را دریابید/یادداشت-صلاح الدین زائبی

منابع طبیعی را دریابید/یادداشت-صلاح الدین زائبی

متأسفانه هر روز و با سرعت برق و باد, بخش زیادی از منابع طبیعی و جنگلهای بلوط نابود و در کنار زمینهای کشاورزی به عده‌ای قلیل فروخته و محصور می‌شوند و عموم مردم از تمتع در آن بی بهره می‌‌مانند. بیم آن می‌رود در زمانی نه چندان دور, تمام چشمه‌ها, کنار رودخانه‌ها و مناطق جنگلی […]

متأسفانه هر روز و با سرعت برق و باد, بخش زیادی از منابع طبیعی و جنگلهای بلوط نابود و در کنار زمینهای کشاورزی به عده‌ای قلیل فروخته و محصور می‌شوند و عموم مردم از تمتع در آن بی بهره می‌‌مانند.

بیم آن می‌رود در زمانی نه چندان دور, تمام چشمه‌ها, کنار رودخانه‌ها و مناطق جنگلی که صدها سال است مأمنی برای عموم مردم بوده تا دمی در آن بیاسایند, در ادامه فرایند فوق الأشاره, نابود و چپاول شوند.

مسئولین محترم, خواهشمنداست تصاویر هوایی منابع طبیعی شهرستان را از قبل از انقلاب و حتی بعد از انقلاب یکبار مرور بفرمایید و با حال و روز امروز مقایسه کنید تا به وضوح ببینید چه بر سر آن آمده و چگونه تحلیل رفته است.

روزگاری افراد سودجو به خاطر وجود دو مأمور وظیفه شناس و متعهد; آقایان یاراحمد میرزایی و مولود مرادی و گشت های هر روزه این بزرگواران, جرأت دست درازی به یک درخت بلوط را به خود نمی‌دادند.

اما معلوم نیست, الآن چرا و چگونه افرادی به یکباره بخشی از کوههای پوشیده از درخت بلوط را شخم می زنند, بسیاری از درختان را از بین می‌برند و در سال دوم تبدیل به خانه باغ می‌کنند و می‌فروشند.

چرا مسئولین ذی ربط منابع ملی و عمومی را علامت گذاری نمی‌کنند؟ چرا به صاحبان زمینهای همجوار منابع طبیعی هشدار نمی‌دهند که به منابع طبیعی و ملی تجاوز نکنند؟و در صورت لزوم به مقامات قضایی ارجاع نمی‌دهند تا از نابودی این منابع ارزشمند جلوگیری کنند.

آیاپس از تجاوز به منابع طبیعی و در پایان با اخذ جریمه واگذاری منابع ملی صورت می‌پذیرد؟

دانستن و دیدن این موج ویرانگر و در تضاد با منافع عمومی , به حدی عیان است که نیازی به تخصص ندارد.

حضرت علی ( ع)  می فرمایند: کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته فراموش نکنیم که هر کس در قبال مسئولیتی که دارد باید در محضر خداوند متعال پاسخگو باشد.

سروران گرامی خواسته مردم نظارت بیشتر در این خصوص است. اگر پارک شهدای انقلاب(ماپریس) با همه کمبودهایش عملیاتی نمی‌شد, الآن چه وضعی داشت. آیا صد متر از آن باقی مانده بود?

تپه الله‌اکبر, ضلع کناری جاده سلامت تا آیشه دول, امتداد ماپریس روبه چشمه میران, سرخیدر بالاتر از باغ آقای عبدالله امینی, گوم و منابع طبیعی اطراف آن, پشت رستوران اسلامی و بسیاری دیگر از مناطق بکر و طبیعی چهارسوی شهرستان جوانرود را از الآن مراقبت کنید تا همه با همین شکل طبیعی بتوانند از آن استفاده کنند و در صورت امکان به عنوان پارک کوهستانی و مناطق گردشگری و … تعیین و تحدید کنید تا از چپاول در امان بمانند.

در نهایت و چنانکه گفته‌اند: ماه با چشم دیده می‌شود با انگشت به آن اشاره می‌کنند, هدف از گفتار واضح و روشن است. با امید توفیق و سربلندی برای همه مسئولین در جهت خدمت بیشتر به مردم.

صلاح الدین زائبی

بیست و پنجم اسفند نود و نه