طبیعت بهاری شهرهای کوردستان/ سردشت

طبیعت بهاری شهرهای کوردستان/ سردشت

سردشت یکی ا‬ز شهرهای ارومیە و مرکز شهرستان سردشت است، که در جنوب غربی این استان و امتداد جنوبی شهر ارومیه قرار دارد و با اقلیم کوردستان همسایه است. بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت این شهر برابر با ۶۸۱۶۵ نفر بوده‌است. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۴۸۰ متر می‌باشد. مردم این شهر کردزبان […]

سردشت یکی ا‬ز شهرهای ارومیە و مرکز شهرستان سردشت است، که در جنوب غربی این استان و امتداد جنوبی شهر ارومیه قرار دارد و با اقلیم کوردستان همسایه است.

بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت این شهر برابر با ۶۸۱۶۵ نفر بوده‌است. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۴۸۰ متر می‌باشد.

مردم این شهر کردزبان بوده و با کردی سورانی و لهجه (مکریانی) صحبت می‌کنند. مردم سردشت پیرو مذهب سنی شافعی هستند.

این شهر و بعضی از آبادی‌های اطرافش در جنگ ایران و عراق توسط هواپیماهای عراق بمباران شیمیایی شد.

سردشت در پای کوه گرده سور بر روی دشتی در ارتفاع به وسعت ۵/۲ کیلومتر مربع و با ارتفاع ۱۴۸۰ متر از سطح دریا بر کنار چشمه آبی رو به شرق مشرف به رودخانه کلو قرارگرفته‌است.

آب آشامیدنی شهر و قسمت اعظم آب زراعتی زمین‌های اطراف شهر از این چشمه که کانون آبگیر کوه گرده سور کوه‌های مرزی می‌باشد تأمین می‌گردد.

سردشت در دامنه کوه گرده سورگسترده شده است، کوهستانهای قندیل در شمال غربی سردشت قرار دارند. سردشت از شمال با پیرانشهر ، از شرق با مهایاد و بوکان و از جنوب شرق با بانه همسایه است.

سردشت در ۳۵ کیلومتری اقلیم کردستان و نزدیکترین شهر اقلیم به آن شهر قلعه دزه است از غرب با شهرهای رانیه و قلعه دیزه و هولیر و از جنوب با شهر سلیمانیه و شهر شارباژیر و ماوت در استان سلیمانیه همسایه است. همچنین سردشت دارای ۱۰۰ کیلومتر مرز با اقلیم کردستان می باشد

از جاذبه‌های گردشگری سردشت می‌توان به آبشار شلماش (در فاصله ۸ کیلومتری شهر، گردنه زمزیران بین سردشت و مهاباد، آبشار رزگه در منطقه آلان، آبشار چکوو تفرجگاه خدرآباد و آب معدنی گراوان در ۲ کیلومتری شهر ربط و روستای زیبایی بیوران اشاره کرد.

شهرستان سردشت دارای سه بازارچه مرزی کیله (رسمی) و قاسم خان و اشکان (موقت) می‌باشد