صدیق صفی زاده نویسنده و مترجم کورد درگذشت

صدیق صفی زاده نویسنده و مترجم کورد درگذشت

صدیق صفی‌زاده (بوره‌که‌ای) نویسنده، مترجم، فرهنگ‌نویس، شاعر، پژوهشگر ادبیات و تاریخ کرد و متولد زرینه استان کردستان دیروز در سن 80 سالگی در تهران درگذشت و مقرر شده در قطعه نامداران مهاباد تسلیم خاک شود. صفی زاده خالق آثاری از تالیف، ترجمه و تصحیح در حوزه های متون و تاریخ ادبیات کوردی و فارسی، ت‍اری‍خ […]

صدیق صفی‌زاده (بوره‌که‌ای) نویسنده، مترجم، فرهنگ‌نویس، شاعر، پژوهشگر ادبیات و تاریخ کرد و متولد زرینه استان کردستان دیروز در سن 80 سالگی در تهران درگذشت و مقرر شده در قطعه نامداران مهاباد تسلیم خاک شود.

صفی زاده خالق آثاری از تالیف، ترجمه و تصحیح در حوزه های متون و تاریخ ادبیات کوردی و فارسی، ت‍اری‍خ کورد و کوردس‍ت‍ان، مردم شناسی، فرهنگ لغات متعدد کوردی به زبان های دیگر است.

صفی‌زاده که در مقطعی استاد دانشگاه تهران بوده است، قرآن را به کوردی سورانی ترجمه کرده و همچنین تفسیری به زبان کردی بر جزء سی‌ام قرآن نوشته که با نام تفسیر بوره‌که‌ای معروف است.

او برگزیده‌ای از اشعار مولوی، شاهنامهٔ فردوسی و خیام را به کوردی سورانی ترجمه کرده‌است.

صفی‌زاده همچنین پژوهش‌هایی در رابطه با دین یارسان انجام داده و علاوه بر چاپ کتاب‌هایی دربارهٔ شخصیت‌های دینی یارسان، نسخه‌ای از کتاب “سرانجام” را نیز تصحیح و با عنوان نامهٔ سرانجام منتشر کرده‌ است.