سازمان محیط زیست با ایجاد پایگاه اطفاء حریق غرب کشور در کرمانشاه موافقت کرد

سازمان محیط زیست با ایجاد پایگاه اطفاء حریق غرب کشور در کرمانشاه موافقت کرد

سازمان حفاظت محیط زیست پس از بروز آتش‌سوزی‌های گسترده و مستمر در جنگل‌های زاگرس از جمله در منطقه حفاظت شده «بوزین و مرخیل» در پاوه و به دنبال درخواست‌های نمایندگان مردم، مسوولان استانی و همچنین فعالان محیط زیست با ایجاد پایگاه اطفاء حریق غرب کشور به مرکزیت کرمانشاه موافقت کرد.

خبر موافقت راه اندازی این پایگاه را روز یکشنبه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه اعلام کرد و گفت: در جریان سفر «کیومرث کلانتری» معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در روز جمعه به کرمانشاه و حضور در منزل بازماندگان سه تن از جانباختگان آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل موضوع نیاز به پایگاه اطفای حریق در استان مطرح شد.

وی اظهار داشت که در این سفر آقای کلانتری موافقت خود را با ایجاد مرکز اطفای حریق برای استان های ایلام، کردستان و کرمانشاه به مرکزیت کرمانشاه اعلام کرد و از ما خواست پیشنهادات و نیازها برای ایجاد این پایگاه را در اختیار مرکز قرار دهیم.

وی اضافه کرد: برای ایجاد این پایگاه به ساختمانی با مساحت ۱۲۰ متر دارای بخش های اداری و استراحتگاه و همچنین زمینی برای فرود بالگرد و پارکینگ خودرو نیاز است.

وی گفت: پیشنهاد اول ما برای ایجاد این پایگاه در منطقه حفاظت شده بیستون به دلیل نزدیکی به استان های کردستان و ایلام است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه در ادامه گفت: برای ایجاد ساختمان نیاز به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و برای تجهیزات و امکانات نیز به ۵۰۰ میلیون تومان در مرحله اول نیاز داریم که سازمان محیط زیست کشور با اختصاص این میزان اعتبار موافقت کرده است.

یاوری در مورد خریداری بالگرد نیز افزود: در مرحله اول ما به دنبال ایجاد پایگاه و ساخت ساختمان و تجهیز آن به تجهیزات و امکانات اولیه هستیم و در گام های بعدی دیگر نیازها را با کمک مسوولان ملی و استانی تامین خواهیم کرد.وی خواستار همکاری مسوُولان ملی و استانی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای راه اندازی سریع این پایگاه و همچنین اختصاص اعتبارات، امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای آن شد.

«آرش لهونی» نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی نیز هفته گذشته در تماس های جداگانه با روسای سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی کشور خواستار ایجاد پایگاه اطفای حریق در منطقه اورامانات شده بود.

استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

این استان دارای سه منطقه حفاظت شده شامل منطقه حفاظت شده بیستون که ۵۴ هزار هکتار است، بوزین و مرخیل در پاوه ۲۳ هزار هکتار و قلاجه هم حدود ۴۳ هزار هکتار است.

یک پناهگاه حیات وحش بیستون نیز در منطقه ورمنجه در جاده سنندج وجود دارد و در مجموع استان کرمانشاه دارای چهار منطقه شکار و تیراندازی ممنوع به مساحت ۱۶۱ هزار هکتار است.

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل در شهرستان پاوه هشت روز در آتش سوخت و براساس برآوردهای اولیه حدود هزار و ۴۰۰ هکتار از جنگل ها و مراتع آن طعمه حریق شد که پس از تلاش های فراوان پنجشنبه هفته قبل آتش آن مهار شد.

منبع: ایرنا