رابطه سردرد با کرونا/ نحوه پیشگیری بیماران مبتلا به ام اس از ابتلا

رابطه سردرد با کرونا/ نحوه پیشگیری بیماران مبتلا به ام اس از ابتلا

به گزارش شاهو نیوز به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بابک منصور افشار گفت: غالبا سردردهایی که این روزها تعداد زیادی از مردم دچار آن شده‌اند ناشی از اسپاسم‌های عضلانی است و ربطی به کرونا ندارد. منصور افشار با بیان اینکه از زمان انتشار ویروس کوید ۱۹ تا امروز مراجعان با علائمی همانند […]

به گزارش شاهو نیوز به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بابک منصور افشار گفت: غالبا سردردهایی که این روزها تعداد زیادی از مردم دچار آن شده‌اند ناشی از اسپاسم‌های عضلانی است و ربطی به کرونا ندارد.

منصور افشار با بیان اینکه از زمان انتشار ویروس کوید ۱۹ تا امروز مراجعان با علائمی همانند سردرد، دوبینی، تهوع و استفراغ مورد بررسی و معاینه دقیق‌تری قرار گرفته‌اند، توضیح داد: نتایج آزمایشات گواه این مهم است که در این بیماران هیچ‌گونه علائمی از تحریک و درگیری پرده مغزی وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه اعلام کرد: تاکنون درگیری مغزی با کرونا به صورتی که بافت مغز و پرده‌های اطراف آن را گرفتار کند مشاهده نشده است.

این متخصص مغز و اعصاب بیمارستان مسیح دانشوری با انتقاد از مصرف خودسرانه مردم از برخی داروها با هدف پیشگیری از ابتلا به کرونا تاکید کرد: تاری دید و دوبینی می‌تواند در بسیاری از موارد نتیجه تداخلات دارویی و مصرف داروهای خودسرانه ضد ویروسی باشد.

متخصص مغز و اعصاب بیمارستان مسیح دانشوری تاکید کرد: بیماران مبتلا به “ام اس” باید برای روند ادامه درمان، تا مهار کامل کرونا با پزشک متخصص مشورت کنند.

وی با اشاره به اینکه بیماران مبتلا به ام اس بسته به نوع و اندازه داروها باید برای روند ادامه درمان خود با پزشک معالج خود مشورت کنند، اظهار داشت: داروهای درمان “ام اس” به دو دسته تقسیم می‌شوند. برخی داروها ممکن است سیستم ایمنی بدن را دستخوش تغییر کند بنابراین لازم است مبتلایان برای کاهش دوز مصرفی، قطع یا تغییر نوع دارو تا پایان ریشه‌کنی ویروس کوید ۱۹ با پزشک معالج خود مشورت کنند.

وی درباره نحوه پیشگیری بیماران مبتلا MS به ویروس کرونا توصیه کرد: این افراد باید همانند سایرین ضمن رعایت بهداشت فردی و عمل به توصیه ها در منزل بمانند و علاوه بر آن آرامش خود را نیز حفظ کنند.

به گفته این متخصص مغز و اعصاب بیمارستان مسیح دانشوری ، بیماران مبتلا به “ام اس” بسته به نوع مصرف داروها باید روند درمان را ادامه دهند و در موارد خاص با پزشک معالج خود مشورت کنند.

وی در رابطه با مصرف دارو در این بیماران افرود: شرایط بیماران به نوع داروی مصرفی بستگی دارد، اگر داروهای مصرفی آنان از دسته اینترفرون‌هاست بهتر است به درمان خود ادامه دهند و اگر کوپامر، سینومر یا داروهایی مثل رسیژن مصرف کرده یا درمان آنان بروی بتافرون‌هاست، این افراد نیز باید به درمان خود ادامه دهند و داروی خود را قطع نکنند.

متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه آن دسته از بیماران دچار “ام اس” که فینگولیمود استفاده می‌کنند، بهتر است برای ادامه درمان با پزشک متخصص خود مشورت کنند، افزود: شاید لازم باشد این افراد داروی خود را تغییر داده یا مصرف آن را برای یک دوره زمانی به تاخیر بیندازند.

وی با اشاره به بیمارانی که داروهای جدیدی مثل ریتوکسی مب یا زیتاکس مصرف می‌کنند، گفت: این افراد نیز حتما باید برای ادامه مصرف دارو با پزشک متخصص مشورت کنند.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، همه موارد منع یا مصرف داروهای مبتلایان به “ام‌اس” بسته به وضعیت جسمانی فرد متفاوت است ولی در گایدلاین‌ها توصیه شده داروهایی که سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهند بهتر این است تا کنترل و ریشه‌کنی کرونا با مشورت پزشک محدود شود