تونل سیاه‌ طاهر منجر به رونق صادرات کرمانشاه به عراق می‌شود

تونل سیاه‌ طاهر منجر به رونق صادرات کرمانشاه به عراق می‌شود

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه تونل سیاه‌طاهر یک پروژه کلیدی در برنامه جهش تولید است‌، گفت: بهره‌برداری از این تونل می‌تواند منجر به رونق صادرات کرمانشاه به کشور عراق شود.

هوشنگ بازوند روز جمعه در حاشیه بازدید میدانی از روند اجرایی پروژه تونل سیاه‌طاهر ثلاث باباجانی اظهار داشت: گردنه سیاه طاهر در مسیر جوانرود به بازارچه مبادلاتی شیخ صله قرار دارد؛ این گردنه در زلزله آبان ماه ۹۶ بر اثر ریزش کوه مسدود شد و در پس لرزه‌های بعدی نیز بارها شاهد ریزش‌های خطرناکی بود.
وی افزود: عملیات اجرایی پروژه تونل سیاه طاهر به طول ۱۱۰۰ متر و با بودجه اولیه ۶۸ میلیارد تومان به زودی آغاز می شود و قرار است در یک فاصله زمانی ۱۸ ماهه به اتمام برسد.
بازوند عنوان کرد: خوشبختانه مرحله تجهیز کارگاه و فضاسازی‌ و بسترسازی مورد نیاز پروژه به خوبی انجام شده است.
وی افزود: این پروژه با تسهیل در مسیر مبادلاتی جوانرود به مرز شیخ صله نقش مهمی در رونق صادرات و پیشبرد برنامه جهش تولید استان خواهد داشت.
استاندار کرمانشاه ادامه داد: همچنین تونل سیاه طاهر به شکل گیری کریدور تجاری و گردشگری جوانرود _ قصرشیرین  و سرپل ذهاب کمک می‌کند و رونق اقتصادی منطقه را در پی خواهد داشت.

فرماندار ثلاث باباجانی از صادرات روزانه ۲۹۰ تا ۳۰۰ دستگاه کامیون کالا از مرز شیخ صله به کشور عراق خبر داد و گفت: هم‌اکنون حدود هزار کارگر در این مرز به صورت چرخشی مشغول به کار هستند.

یدالله شکری افزود: با پیگیری های استاندار کرمانشاه مرز شیخ‌صله از اواسط اردیبهشت ماه بازگشایی و فعالیت آن ۲ شیفته شده به طوری که اکنون از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۸:۳۰ و گاهی تا ۱۹:۳۰ باز است.

مرز شیخ صله در شهرستان ثلاث باباجانی در غرب استان کرمانشاه واقع شده و با اقلیم کردستان عراق در ارتباط است.

شیخ صله از ششم اسفند ماه به دلیل شیوع بیماری کرونا از طرف عراق بسته شده بود اما با پیگیری مسوولان استان کرمانشاه، از ۱۴ اردیبهشت ۹۹ بازگشایی شد.

به گفته فرماندار ثلاث باباجانی، بیشتر محصولات صادراتی این مرز به عراق را مواد خوراکی، آجر، موزاییک، سیمان و منسوجات تشکیل می دهد.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین کشور عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.