تعیین عرصه و حریم تپه “صفی‌آباد” جوانرود/ قدمت تپه به 7000 سال می‌رسد

تعیین عرصه و حریم تپه “صفی‌آباد” جوانرود/ قدمت تپه به 7000 سال می‌رسد

سرپرست گروه باستان شناسی تپه صفی آباد جوانرود، قدمت این تپه باستانی را مربوط به حدود هفت هزار سال پیش اعلام کرد. به گزارش شاهو نیوز به نقل از ایسنا؛ فرهاد فتاحی با اشاره به انجام گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم تپه باستانی صفی آباد جوانرود، اظهار کرد: این تپه به دنبال […]

سرپرست گروه باستان شناسی تپه صفی آباد جوانرود، قدمت این تپه باستانی را مربوط به حدود هفت هزار سال پیش اعلام کرد.

به گزارش شاهو نیوز به نقل از ایسنا؛ فرهاد فتاحی با اشاره به انجام گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم تپه باستانی صفی آباد جوانرود، اظهار کرد: این تپه به دنبال بررسی های دکتر یعقوب محمدی‌فر در سال ۱۳۸۴ در شهرستان جوانرود شناسایی و در همان سال به عنوان یک محوطه باستانی به شماره ۱۵۱۶۱ به ثبت ملی رسید.

وی افزود: باتوجه به واقع شدن این تپه در مجاورت روستای صفی آباد و توسعه بافت فیزیکی روستا و افزایش ساخت و سازها در اطراف آن، به منظور جلوگیری از تعدی و تعرض به عرصه و حریم این تپه باستانی و تخریب آن، برنامه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم آن در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه قرار گرفت.

این باستان شناس کرمانشاهی اظهار کرد: در این راستا از محل اعتبارات استانی، بودجه ای برای گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم آن اختصاص یافت و پروژه در مرداد امسال به اجرا درآمد.

وی افزود: در راستای اجرای این پروژه 20 گمانه در ابعاد 1*1، 1.5*1 و 1.5*2 متر در پیرامون تپه ایجاد و بر این اساس خط عرصه و حریم تپه صفی آباد ترسیم شد که بر این اساس وسعت تپه بیش از یک هکتار است.

 

فتاحی اضافه کرد: بر اساس مواد فرهنگی بدست آمده و مصالح بکار رفته در معماری ساختارهای مدفون در دل تپه می توان قدمت آن را به اوایل هزاره پنجم قبل از میلاد یعنی دوره عبید و همچنین دوره ساسانی و دوره اسلامی تاریخ گذاری کرد.

این باستان شناس کرمانشاهی اضافه کرد: حجم مواد فرهنگی و نهشته های باستانی تپه خصوصا در دوره پیش از تاریخ حاکی از آن است که استقرارهای شکل گرفته دراین محوطه از نوع استقرارگاه های موقت بوده است.

فتاحی در ادامه اظهار کرد: در شهرستان جوانرود تعداد محوطه های باستانی زیادی وجود دارد که تاکنون فعالیت های باستان شناختی اندکی در آنها صورت گرفته و این برای اولین بار بود که یک کاوش باستان شناسی را در این شهرستان انجام دادیم، لذا امیدواریم با حمایت های مسئولین استانی و شھرستانی شاھد انجام پروژە ھای باستان شناختی بیشتری در آیندە نزدیک به منظور معرفی بیشتر در محدودە این شھرستان باشیم.