اوراق قطار شهری کرمانشاه عرضه می‌شود

اوراق قطار شهری کرمانشاه عرضه می‌شود

استاندار کرمانشاه اعلام کرد که روز گذشته عرضه ۲۵۰ میلیارد تومان اوراق بهادار قطار شهری کرمانشاه به تصویب رسید و به زودی این اوراق عرضه خواهد شد.

هوشنگ بازوند روز پنجشنبه در همایش شهرداران کرمانشاه که در سرسرای شهدای دولت استانداری با حضور مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور برگزار شد، اظهار داشت: تکمیل پروژه قطار شهری کرمانشاه به یک مطالبه جدی مردم تبدیل شده است‌.
وی با بیان اینکه برای اجرای پروژه قطار شهری نیازمند حمایت دولت هستیم، افزود: قرار شد که برای تکمیل این پروژه ۳۵۰ میلیارد تومان از طریق بانک‌ها و ۳۵۰ میلیارد تومان نیز از طریق شهرداری کرمانشاه تامین شود اما بانک ها تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نداده اند.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه روز گذشته عرضه ۲۵۰ میلیارد تومان اوراق این پروژه به تصویب رسید، عنوان کرد: قرار بود که امسال ۷۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه قطار شهری هزینه شود اما با وجود گذشت ۶ ماه از سال بانک ها تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نداده اند.
بازوند در بخش دیگری از صحبت‌های خود در رابطه با اختیارات شورای عالی شهرسازی کشور و کمیسیون های ماده پنج در استان ها، گفت: وزارت راه و شهرسازی بیش از حد در کار شهرداری ها دخالت می کند؛ تمام طرح های توسعه ای در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر بر عهده شورای توسعه استان است اما مسکن و شهرسازی در این زمینه دخالت و سنگ اندازی می کند.
وی افزود: باید در این زمینه هرچه زودتر چاره اندیشی و تسهیل‌گری شود تا مشکل مردم برطرف شود.
استاندار کرمانشاه یادآور شد: شورای عالی شهرسازی به راحتی مصوبات کمیسیون ماده پنج را لغو می‌کند در حالی که اختیارات شورای عالی نیز حدودی دارد؛ از شورای عالی شهرسازی تقاضا داریم که اگر اختیاری به استان ها نمی دهند حداقل اختیارات ما را صلب نکنند.
بازوند همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود خواهان افزایش اختیارات استانی در طرح اقدام ملی مسکن شد و گفت: اگر اختیار طرح اقدام ملی مسکن را به استان ها ندهند بدون شک کار پیش نخواهد رفت.
وی افزود: نیازمند بومی سازی این طرح در استان ها هستیم‌ زیرا نمی توانیم با یک‌ نسخه واحد در کشور کار را پیش ببریم.
استاندار کرمانشاه با تاکید بر اینکه با ارجاع تمام مسایل و مشکلات به تهران‌ برای بررسی نمی توانیم برای مردم خانه سازی کنیم، افزود: ارتباط استان ها با مرکز در رابطه با طرح اقدام ملی مسکن ارتباطی تعریف نشده است که نیاز به شفاف سازی دارد.
بازوند با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: مردم به دلیل مشکلات اقتصادی توان پرداخت عوارض شهرداری را ندارند که این موضوع درآمد شهرداری ها را کاهش داده است.
وی افزود: از وزارت کشور تقاضا داریم که با کمک بانک ها تسهیلات ارزان قیمتی را در اختیار شهرداری ها قرار دهد.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۲ هزار و ۵۹۵ روستا و ۳۵ شهر است.