انهدام چهار باند کلاهبرداری اینترنتی در کرمانشاه

انهدام چهار باند کلاهبرداری اینترنتی در کرمانشاه

سردار «مهدی حاجیان» روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از پلیس فتا و نمایشگاه دستاوردها و کشفیات این پلیس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اعضای این باندها پس از شناسایی افرادی که در فضای مجازی کالایی را برای فروش گذاشته اند با آن ها تماس گرفته و پس از مراجعه به آدرس اعلامی در ظاهر با […]

سردار «مهدی حاجیان» روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از پلیس فتا و نمایشگاه دستاوردها و کشفیات این پلیس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اعضای این باندها پس از شناسایی افرادی که در فضای مجازی کالایی را برای فروش گذاشته اند با آن ها تماس گرفته و پس از مراجعه به آدرس اعلامی در ظاهر با موبایل بانک اقدام به واریز وجه مورد نظر برای فروشنده کرده و عنوان می کنند چون انتقال از طریق ساتنا انجام گرفته حدود ۲۴ ساعت بعد این مبلغ به حسابتان واریز می شود.

وی گفت: در این روش یک رسید جعلی نیز به فرد فروشنده که وی مطمئن شود پول به حسابش واریز شده ارائه می شود اما در واقع هیچ نقل و انتقالی صورت نگرفته و این افراد پس از دریافت کالای مورد نظر خود اقدام به فرار کرده و دیگر پاسخگو نیستند.

سردار حاجیان به انهدام یک باند کلاهبرداری اسکمیری نیز اشاره کرد و گفت: این افراد هم به اسم فروشنده های دروه گرد پس از تحویل کالایی به مردم اقدام به کپی کردن کارت بانکی مشتریان در کنار دستگاه کارت خوان کرده و سپس از حسابشان پول برداشت می کنند.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به راه اندازی مرکز فوریت ها در پلیس فتا کرمانشاه، گفت: شهروندانی که به هر طریق مورد کلاهبرداری در فضای مجازی قرار می گیرند حتما در سریعترین زمان ممکن موضوع را به پلیس فتا گزارش کنند.

وی با اشاره به اینکه در هشت ماه سپری شده از سال با تلاش ماموران پلیس فتا ۱۵۰ میلیارد ریال از اموال مردم به آن ها بازگردانده شده است، گفت: در پنج ماه اخیر بیش از ۲۴ هزار مشاوره به افراد مختلف در حوزه این پلیس به منظور آگاه سازی شهروندان ارائه شده تا در دام افراد سودجو و کلاهبردار نیفتند.

سردار حاجیان در پایان با اشاره به اشراف اطلاعاتی بالای پلیس کرمانشاه، گفت: امروز هیچ مجرمی در این استان احساس امنیت نمی کند و به آن ها نیز هشدار می دهیم چنانچه دست از اقدامات مجرمانه خود برندارند با برخوردی سخت و پشیمان کننده مواجه خواهند شد.

امنیت مردم خط قرمز پلیس است

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه در ادامه گفت: طرح یک هفته‌ای پلیس فتا با سه رویکرد رصد هوشمندانه فضای مجازی، مقابله با با سایت های واسطه ای که اقدام به نمایش محصول برای فروش اموال می کنند و برخورد با افرادی که فضای مجازی را محلی برای قدرت‌نمایی خود می دانند به مرحله اجرا درآمد.

وی افزود: در این طرح ۹۵ وبگاه مرتبط با حوزه سایت های خرید و فروش مورد رصد قرار گرفت و در نتیجه ۱۲ نفر از افرادی که اقدام به خرید و فروش اموال مسروقه می کردند، شناسایی و دستگیر و اموال مسروقه نیز از آن ها کشف و تحویل صاحبانشان شد.

سردار حاجیان ادامه داد: در این طرح همچنین چند نفر از اراذلی که به وسیله سلاح و قمه در فضای مجازی اقدام به قدرت‌نمایی کرده و باعث ایجاد رعب و وحشت میان مردم شده بودند نیز شناسایی و در عملیات هایی جداگانه دستگیر شدند.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه تاکید کرد: امنیت مردم چه در فضای حقیقی و چه مجازی خط قرمز پلیس است و قطعا افرادی که بخواهند آن را به چالش بکشند قاطعانه و بدون گذشت برخورد خواهد کرد.

وی گفت: افرادی که در فضای حقیقی و مجازی به هر شیوه ای قصد قدرت‌نمایی داشته باشند مطمئمن باشند پلیس به سراغ آن ها خواهد رفت و در نهایت دستبند سردی بر دستانشان نقش خواهد بست و به دست قانون سپرده می شوند.

سردار حاجیان همچنین با اشاره به کلاهبرداری هایی که در فضای مجازی صورت می گیرد، بخش عمده ای از آن را به خاطر ناآشنایی مردم و اعتماد کاذبشان به افراد سودجو دانست و گفت: همین ناآشنایی و اعتماد باعث می شود بخشی از اموال و سرمایه اشان از دست برود

منبع:ایرنا